Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co nám je?

odpověd na otázku těm, kteří nás potkávají

Parkinsonova choroba je zapříčiněna postupnou ztrátou buněk v mozku, produkujících neurotransmiter dopamin, tedy látku, které je nosičem povelů.

Tuto látku lze různými způsoby nahradit, přesto v pokročilých fázích nemoci máme vážné pohybové potíže, náš stav se během dne střídá. Můžeme několikrát denně být téměř zdravými a na druhé straně s vypětím sil jenom ztuhle sedět či naopak trpět samovolnými pohyby. U některých doprovází chorobu nepříjemný třes.

Stavy pomalosti pohybů a ztuhlosti či samovolné pohyby některým z nás značně ztěžují i běžné životní situace, např. pomalost u pokladny v samoobsluze, stavy OFF, při kterých s nelze rozejít, situace v restauraci, kině, divadle .... Navíc náš často prázdný obličej se zamrzlou mimikou a podivné pohyby budí velmi zlváštní dojem. Za maskou se ale skrývá inteligentní člověk.

Chcete-li se vcítit do pocitů parkinsonika, lze uvést příměr s procházkou po písčitém pobřeží, zatímco Vy kráčíte po pevném mokrém písku, parkinsonik se brodí po pás vodou. Nejprve Vám tedy stačí, jeho únava ale samozřejmě rychle vzrůstá, brodění je čím dál obtížnější. Toto přirovnání lze aplikovat na většinu činností.

čerpáno z www.parkinson.cz.net