Jdi na obsah Jdi na menu
 


NĚCO PRO ZDRAVÍ - PITNÝ REŽIM
-------------------------------------------------

Vědci radí:

Pijte alkohol! Likér proti rakovině, víno proti zubním kazům!

 

O tom, že sklenka červeného vína zdraví prospívá, není pochyb. Pro ty, kteří si občas v menší míře dopřejí alkohol, je tu ještě radostnější zpráva. Nejen víno, ale i ostatní druhy alkoholu jsou zdraví prospěšné. Jen je potřeba pít s mírou a zapomenout na úsloví, že alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství.

Červené víno

Příznivé účinky: Chrání před rakovinou, posiluje mozek, pomáhá proti nespavosti, chrání před zubním kazem, pomáhá proti hluchotě.                                                Více smajlíků ke stažení
Pozitivní vliv na zdraví lze přičíst na vrub látce resveratrol, která se nachází ve slupce a  jadérkách hroznového vína. Antioxidant salicylát blahodárně působí na chloupky ve vnitřním uchu, které jsou nezbytné pro dobrý sluch. Podle amerických vědců navíc sklenka červeného bystří intelekt. Chemické látky v hroznovém víně blokují korozivní bakterie, čímž chrání před vznikem zubního kazu. Díky melatoninu se tělu lépe usíná.

Bílé víno

Příznivé účinky: Snižuje hladinu cholesterolu, prospíváVíce smajlíků ke stažení plicím, působí protizánětlivě.
V hroznech bílého vína se nacházejí tyrosol a hydroxytyrosol, které snižují cholesterol. Antioxidanty chrání před škodlivými molekulami, které mohou poškodit plicní tkáně. Bílým by neměli pohrdnout lidé trpící artritidou. Potlačuje záněty a snižuje bolest.

Pivo

Příznivé účinky: Obsahuje vitaminy a minerály, Více smajlíků ke staženíkteré chrání srdce a kosti, a vlákninu.
Půllitr piva v sobě skrývá víc než čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu B, který brání růstu homocysteinu – látky způsobující nemoci srdce. V pivu je také bór potřebný pro zdravé kosti. Díky tomu, že je zlatavý mok chudý na vápník a bohatý na magnesium, snižuje vznik ledvinových kamenů (o 40 %).

 

Gin

Příznivé účinky: Je protizánětlivý, močopudný.
Destiluje se z čistého alkoholu, proto po něm druhý den tolik nebolí hlava. Vyrábí se z jalovce - bobule, která má močopudné účinky a v přírodní medicíně slouží k léčbě ledvin, žlučníkových kamenů. Gin má také protizánětlivé účinky.

Brandy

Příznivé účinky: Chrání před infarktem a krevními sraženinami.
Jako destilát červeného vína obsahuje brandy vysoké množství antioxidantů, které chrání před škodlivými volnými radikály. Ve 30 ml je tolik antioxidantů jako v denní doporučené dávce vitaminu C. Pravidelné pití brandy pomáhá podobně jako aspirin chránit před infarktem a krevními sraženinami.Více smajlíků ke stažení

Šampaňské                                                      

Příznivé účinky: Chrání před poraněními mozku.
Myši, do kterých vědci nalili šampaňské, dokázaly snáze čelit poranění mozku.

Baileys

Příznivé účinky: Chrání proti rakovině.
Irský likér se vyrábí z whisky obsahující kyselinu ellagovou. Ta zabíjí rakovinotvorné buňky, aniž by likvidovala buňky zdravé.

Doporučená denní dávka alkoholu
Ženy: 1 sklenice vína, třetinka piva, panák (4 cl)
Muži: 1,5 sklenice vína, jedno pivo, panák (5 cl)