Jdi na obsah Jdi na menu
 


CO JE RÝMA
 
Rýma je virové onemocnění, které nejčastěji postihuje nos a hltan.  Projevuje drhlenem v nose i v hltanu., škrábáním v krku, bolestmi hlavy, únavou, kašlem, zvýšenou teplotou, slzením očí a kýcháním.
 
5 zlatých pravidel při léčení rýmy:
 
  1. Nepodceňujte ji a zkuste co nejvíce odpočívat.
  2. Volte kombinovanou léčbu: využijte babské recepty i klasické léky (když je potřeba)
  3. Uvědomte si, že rýma je většinou velmi infekční – snažte se nenakazit ostatní členy rodiny
  4. Pijte více tekutin než jindy, když už jste „přečajovaní“, napijte se minerálky
  5. Do jídelníčky zařaďte potraviny bohaté na vitaminy a vlákninu (kvůli očistě střev, v nichž je 8o % imunitního systému

  Obrazek

 

JAK S RÝMOU BOJOVALY NAŠE BABIČKY
 
Nakrájejte větší cibuli na kolečka a dejte do misky nebo na talířek. Aspoň 3 mminuty dýchejte cibulovou silici. Budou vám sice hodně slzet oči a poteče vám více z nosu, ale hodně se vám pročistí sliznice. Výborná náhražka nosních kapek.
 
Vezměte si středně velký hrnec a naplňte do ¾ vodou. Nasypte půl kila mořské soli a nechte dojít k varu. Hrnec postavte na podložku a aspoň 5 minut inhalujte. Pro lepší účinek si přes hlavu přehoďte šátek (silné povahy snesou i ručník.)
 
Připravte si rychlou silnou česnečku. Jak na to? 3-4 větší stroužky česneku utřete se solí. Mezitím dejte vařit vodu, přidejte do ní pár kuliček černého pepře a nového koření. Nakrájejte chleba na kostičky. Česnekovou pastu dejte na talíř, zalijte ne vařící (!) vodou a přisypte kostky chleba. Ozdobte petrželkou.
 
BYLNKY PROTI RÝMĚ
 
HEŘMÁNEK – pomáhá hojit zanícený nosohltan a celou sliznici krku
 
LIPOVÝ KVĚT – čaj se pije na vypocení a celkovou úlevu
 
JITROCEL - při vlhkém kašli pomáhá lépe vykašlávat hlen